Apel do mieszkańców korzystających z kanalizacji sanitarnej

Apel do mieszkańców

korzystających z kanalizacji sanitarnej 

 

Urząd Gminy w Grabowie zwraca się z prośbą do użytkowników kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Grabów, aby zwracać szczególną uwagę na to, co dostaje się do systemu odprowadzania ścieków.

Przypominamy, że kanalizacja sanitarna nie jest pojemnikiem na odpady. Kolektor kanalizacyjny służy wyłącznie  do odprowadzania ścieków bytowych z gospodarstw domowych.

Dlatego też, zwracam się z apelem do jej użytkowników aby nie wrzucali do kanalizacji:

  • odpadków organicznych (takich jak np. kości, obierki, resztki jedzenia),
  • pozostałości po kosmetykach, materiałach opatrunkowych i higienicznych (np. pałeczki, waciki, bandaże, podpaski,  nawilżane chusteczki higieniczne, tampony, wkładki higieniczne, itp.)
  • zużytych mopów, ścierek, szmat, gazet, ręczników papierowych, opakowań foliowych, odzieży,
  • elementów zabawek, zakrętek, kapsli, itp.
  • odpadów stałych, żwiru, piasku, popiołu,
  • odpadów płynnych nie mieszających się z wodą, sztucznych żywic, lakierów, olejów, tłuszczów, mieszanin cementowych itp.

Mieszkańcy, którzy wrzucają odpady do sieci kanalizacyjnej nie tylko narażają Gminę na dodatkowe koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej poprzez konieczność angażowania specjalistycznego sprzętu do jej czyszczenia. W wyniku zapchania sieci kanalizacyjnej narażają siebie i swoich sąsiadów na zalanie piwnic, łazienek czy posesji, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach. Są to sytuacje uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Natomiast odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, czyli  obiektów, które tłoczą ścieki. Wrzucona nawilżana chusteczka lub szmata wplątana w pompę przepompowni sprawia, że ulega ona uszkodzeniu, a działanie pompowni zostaje zatrzymane. Usunięcie awarii związane jest z dużymi kosztami wymiany pompy bądź jej naprawy, za którą zostaną obciążeni wszyscy mieszkańcy płacąc rachunki za odprowadzane ścieki. Przypominamy także, że do kanalizacji sanitarnej nie wolno zrzucać wód opadowych.

Zwiększenie kosztów utrzymania kanalizacji sanitarnej przekłada się bezpośrednio na wzrost cen za odprowadzane ścieki. Korzystając odpowiedzialnie z kanalizacji oszczędzamy nasze pieniądze.


  • 27 sierpnia 2020
Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje na maila:

Wydarzenia

Urząd Gminy w Grabowie

ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów

Telefon: (63) 2734121
Faks: (63) 2191052
E-mail: grabow@grabow.com.pl

Godziny pracy Urządu Gminy

Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00