W gminie Grabów Wielkanoc trwa trzy dni. Za nami Święto Palanta 2019

Palant to gra zespołowa z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Każdego roku w trzeci dzień Świąt na rynku w Grabowie zbierają się wszyscy mieszkańcy, aby obserwować mecz rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami – Niebem i Piekłem, w skład których wchodzą miejscowi rzemieślnicy i kupcy.

Dlaczego akurat gra w palanta? I dlaczego w Grabowie? Właścicielem miasta był Feliks Kretkowski herbu Dołęga – poseł na sejm czteroletni, senator kasztelan Królestwa Polskiego. W młodości – pod koniec XVIII wieku – kształcił się w warszawskim Colegium Nobilium. Właśnie tam poznał zasady gry w palanta, popularnej wówczas rozrywki studenckiej. Zamiłowanie do gry sprawiło, że po powrocie do Grabowa rozpropagował ten zwyczaj wśród mieszkańców, szczególnie wśród licznych tutaj rzemieślników, w tym rzeźników. Kije, których używano do gry, służyły do wędzenia kiełbas lub do ogłuszania świń. Wiadomym jest, iż najwięcej wędlin wyrabiano w okresie świątecznym. W związku z tym, po sutym ucztowaniu w niedzielę wielkanocną i następujący po niej poniedziałek, rzemieślnicy spotykali się na Placu w środku miasta, by spalić zbędne kalorie i powrócić do formy sprzed świąt.

Tak tradycja ta jest kontynuowana z pokolenia na pokolenie, aż po dziś dzień.

Uroczystości rozpoczynają się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie, gdzie o godz. 9:00 przez proboszcza ks. Jacka Marciniaka odprawiana jest Msza Święta w intencji rzemieślników, kupców oraz prowadzących działalność gospodarczą. Po Mszy uroczysty orszak, na czele którego idzie Król Palanta, rusza sprzed kościoła przed Urząd Gminy. Tam Wójt Gminy przekazuje klucze do Grabowa, oddając symbolicznie na ten dzień władzę Królowi. Następnie przy dźwiękach Gminnej Orkiestry i występujących mażoretkach korowód zmierza na Plac Kościuszki, gdzie rozpoczyna się dalsze świętowanie.

Królem Palanta od kilkunastu lat jest Pan Adam Rapacki – mistrz kamieniarski.

Już na Placu Kościuszki Król wita gości, uczestników uroczystości, po czym dokonuje ceremonii pasowania kandydatów na Honorowego Członka Klubu Palanta. Osoby te składają przyrzeczenie o kontynuowaniu tradycji, kończąc formułę zwrotem: „Ku chwale Palanta".

Po występach artystycznych odbywa się główna część imprezy, czyli mecz. Reguły są ściśle określone w regulaminie gry w palanta. Na czele drużyn Nieba i Piekła stoją „Matki", czyli najstarsi wiekiem palanciarze. Rozpoczynająca drużyna ustawia się w niebie. Każdy z zawodników wybija kijem gumową piłkę jak najdalej w kierunku piekła. Zmiana miejsc następuje, jeśli zawodnicy drużyny przeciwnej złapią piłkę. Boisko do gry w palanta ma wymiary 25 x 60 m, liczba graczy wynosi od 7 do 15 w drużynie. Obecnie kij do palanta może być okrągły lub płaski, natomiast piłka musi mieć średnicę od 5 do 7 cm.

Celem gry jest to, by drużyna podbijająca jak najdłużej utrzymała się w polu „nieba" przez celne podbijanie piłki i ukończenie biegu. Drużyna przeciwna, czyli „piekło", dąży do uzyskania pola „niebo". W tym celu stara się schwytać piłkę w ręce lub trafić biegnącego gracza z pola przeciwnego albo też przerzucić piłkę na stronę „nieba", by w ten sposób wstrzymać możliwie najwięcej graczy na swoim polu.

Od kilku lat na terenie Gminy działają młodzieżowe drużyny palanta, które nieustannie szkolą swoje umiejętności i występują z sukcesami na zawodach ogólnopolskich, zdobywając tytuły mistrzowskie.

Tradycja palanta na stałe wrosła do kultury Grabowa. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, iż mogło by nie być trzeciego dnia Świąt. Zapraszamy zatem do Grabowa, gdzie Wielkanoc trwa trzy dni!

W tym roku o oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół Lancer oraz Kapela Łęczycka.


  • 23 kwietnia 2019
Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje na maila:

Wydarzenia

Urząd Gminy w Grabowie

ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów

Telefon: (63) 2734121
Faks: (63) 2191052
E-mail: grabow@grabow.com.pl

Godziny pracy Urządu Gminy

Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00