Aktualności

Święto Palanta 2019

Gmina Grabów w powiecie łęczyckim słynie z tego, że tutaj Wielkanoc trwa trzy dni. Po tradycyjnych dwóch dniach Świąt nadchodzi wtorek – Święto Palanta.


Palant to gra zespołowa z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Każdego roku w trzeci dzień Świąt na rynku w Grabowie zbierają się wszyscy mieszkańcy, aby obserwować mecz rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami – Niebem i Piekłem, w skład których wchodzą miejscowi rzemieślnicy i kupcy.


Dlaczego akurat gra w palanta? I dlaczego w Grabowie? Właścicielem miasta był Feliks Kretkowski herbu Dołęga – poseł na sejm czteroletni, senator kasztelan Królestwa Polskiego. W młodości – pod koniec XVIII wieku – kształcił się w warszawskim Colegium Nobilium. Właśnie tam poznał zasady gry w palanta, popularnej wówczas rozrywki studenckiej. Zamiłowanie do gry sprawiło, że po powrocie do Grabowa rozpropagował ten zwyczaj wśród mieszkańców, szczególnie wśród licznych tutaj rzemieślników, w tym rzeźników. Kije, których używano do gry, służyły do wędzenia kiełbas lub do ogłuszania świń. Wiadomym jest, iż najwięcej wędlin wyrabiano w okresie świątecznym. W związku z tym, po sutym ucztowaniu w niedzielę wielkanocną i następujący po niej poniedziałek, rzemieślnicy spotykali się na Placu w środku miasta, by spalić zbędne kalorie i powrócić do formy sprzed świąt.


Tak tradycja ta jest kontynuowana z pokolenia na pokolenie, aż po dziś dzień.


Uroczystości rozpoczynają się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie, gdzie o godz. 9:00 przez proboszcza ks. Jacka Marciniaka odprawiana jest Msza Święta w intencji rzemieślników, kupców oraz prowadzących działalność gospodarczą. Po Mszy uroczysty orszak, na czele którego idzie Król Palanta, rusza sprzed kościoła przed Urząd Gminy. Tam Wójt Gminy przekazuje klucze do Grabowa, oddając symbolicznie na ten dzień władzę Królowi. Następnie przy dźwiękach Gminnej Orkiestry i występujących mażoretkach korowód zmierza na Plac Kościuszki, gdzie rozpoczyna się dalsze świętowanie.


Królem Palanta od kilkunastu lat jest Pan Adam Rapacki – mistrz kamieniarski.


Już na Placu Kościuszki Król wita gości, uczestników uroczystości, po czym dokonuje ceremonii pasowania kandydatów na Honorowego Członka Klubu Palanta. Osoby te składają przyrzeczenie o kontynuowaniu tradycji, kończąc formułę zwrotem: „Ku chwale Palanta".


Po występach artystycznych odbywa się główna część imprezy, czyli mecz. Reguły są ściśle określone w regulaminie gry w palanta. Na czele drużyn Nieba i Piekła stoją „Matki", czyli najstarsi wiekiem palanciarze. Rozpoczynająca drużyna ustawia się w niebie. Każdy z zawodników wybija kijem gumową piłkę jak najdalej w kierunku piekła. Zmiana miejsc następuje, jeśli zawodnicy drużyny przeciwnej złapią piłkę. Boisko do gry w palanta ma wymiary 25 x 60 m, liczba graczy wynosi od 7 do 15 w drużynie. Obecnie kij do palanta może być okrągły lub płaski, natomiast piłka musi mieć średnicę od 5 do 7 cm.


Celem gry jest to, by drużyna podbijająca jak najdłużej utrzymała się w polu „nieba" przez celne podbijanie piłki i ukończenie biegu. Drużyna przeciwna, czyli „piekło", dąży do uzyskania pola „niebo". W tym celu stara się schwytać piłkę w ręce lub trafić biegnącego gracza z pola przeciwnego albo też przerzucić piłkę na stronę „nieba", by w ten sposób wstrzymać możliwie najwięcej graczy na swoim polu.


Od kilku lat na terenie Gminy działają młodzieżowe drużyny palanta, które nieustannie szkolą swoje umiejętności i występują z sukcesami na zawodach ogólnopolskich, zdobywając tytuły mistrzowskie.


Tradycja palanta na stałe wrosła do kultury Grabowa. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, iż mogło by nie być trzeciego dnia Świąt. Zapraszamy zatem do Grabowa, gdzie Wielkanoc trwa trzy dni!


W tym roku o oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół Lancer oraz Kapela Łęczycka.


fot. J. Pucek

 

 

 

 


Zebranie Hodowców Gołębi Pocztowych Grabów 2018

W dniu 16 listopada 2018r., w Sali GCKB w Grabowie odbyło się spotkanie członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Podczas spotkania podsumowano wszystkie konkurencje w jakich uczestniczyły gołębie dorosłe oraz młode w 2018 roku, hodowców z poszczególnych sekcji Koło 1, Koło 2, Dąbie, Grabów i Łęczyca, a także wręczono puchary i dyplomy za osiągnięcia            w poszczególnych lotach oraz kategoriach.

Zebranie poprowadził Prezes Oddziału Koło Pan Robert Rzepka.

 

 

 

 

 


Zapraszamy na Warsztaty z Pomysłem

 

 

 

 

 

Zaproszenie na Dzień Edukacji Narodowej w Niepodległej Polsce Magicznymi Dźwiękami Malowane

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego oraz Dyrekcja Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego zapraszają mieszkańców gminy Grabów na spotkanie z Maciejem Polem oraz na występ Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie. 

Spotkanie odbędzie się 17 października br., na hali sportowej SP w Grabowie. Początek spotkania o godzinie 17.00. 

 

 

 

 

 


Narodowe Czytanie Grabów 2018

20 września br. o godz. 9.30 w Domu Pobytu Dziennego „Senior Wigor" w Grabowie odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.
Organizatorem spotkania było Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie przy współpracy z Domem Pobytu Dziennego „Senior Wigor" oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grabowie.
Ogólnopolska akcja „ Narodowe Czytanie" odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Ma na celu promocję czytelnictwa oraz przypomnienie wybitnych polskich dzieł literackich.

 

 

 

 

 


Święto Plonów w Krainie Mleka 2018

X Turniej Rycerski na Zamku w Besiekierach

 

 

Sobótka Świętojańska 2018

W dniu 24 czerwca w Starej Sobótce obchodzona była  IX Sobótka Świętojańska.

Uroczystość uświetnił bogaty program imprezy :

 

Program festynu:

- powitanie gości
- występ dzieci ze SP w Starej Sobótce
- występ Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec”
- występ Orkiestry Dętej z Grabowa i formacji tanecznej „Mażoretki”
- pokaz rycerski w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Confraternia Burguns Carpinei
- Gminny Przegląd Kuchni Regionalnej
- zawody sportowe – przeciąganie liny
- występ zespołu „Feniks”
- pokaz strażacki OSP Stara Sobótka
- koncert Ludowego Zespołu Wokalnego „Leszczynianki” i Kapeli „Okowita”       

- inscenizacja nadrzeką Rgilówką,występ   młodzieży  ze SP w Grabowiei zespołu „Ługowianki”

- koncert  zespołu „Męski Punkt Widzenia”
- zabawa taneczna

 

 

 

 

 


Finał Projektu Lokomotywą Po Wiedzę

Dzisiaj 9 czerwca w Łódzkim Domu Kultury odbył się finał konkursu ekologicznego "Lokomotywą Po Wiedzę". W projekcie brało udział 21 instytucji kultury z województwa łódzkiego. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie reprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie. Nasze dzieciaki otrzymały wyróżnienie w kategorii : Najlepszy Spektakl Teatralny. Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego projektu należą się osobom, które przygotowały dzieci do spektaklu :

Krystyna Gaj, Aleksandra Kacprzak, Ewa Szczech, Teresa Domańska, Mariusz Jagielski, Michał Nowakowski.

 

 

 

 

 


30 maja na terenie Szkoły Podstawowej w Grabowie odbył się Dzień Dziecka. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, czekało na nie wiele atrakcji. Do dyspozycji były dwie dmuchane zjeżdżalnie, a na aktywnych czekał turniej w piłkę oraz maraton zumby. Odbył się także konkurs plastyczny dotyczący wiedzy o uzależnieniach. Wszyscy byli zaproszeni na grilla, popcorn oraz watę cukrową. Ponadto zabawę umilali animatorzy, którzy pod postacią bajkowych postaci umilali czas. Pogoda dopisała, dzięki czemu zabawa była niezwykle udana.

 

 

 

 

 


Piknik na Zamku w Besiekierach

W dniach 18-19 maja na Zamku w Besiekierach odbywał się piknik poświęcony tematyce  rycerskiej w którym uczestniczyli harcerzy z Brzezin. Harcerze zdobywali wiedzę na temat historii Zamku w Besiekierach, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Bractwo Rycerskie Konfraternia Burgus Carpine, piekli podpłomyki, poznawali literaturę oraz zwyczaje panujące z czasów świetności zamku w Besiekierach.

 

 

 

 

 


Gminny Dzień Strażaka 2018

W dniu 1 Maja 2018r., w Grabowie odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka.Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia "Strażak Wzorowy" oraz za wysługę lat. Obchody połączone były z przypadającym w tym roku jubileuszem 120-lecia OSP Grabów. Ulicami Grabowa przemaszerowała defilada strażacka w asyście Gminnej Orkiestry Dętej.

 

 

 

 

 


Eliminacje Gminne Konkursu Recytatorskiego "Pięknie Być Człowiekiem"

W dniu 10 kwietnia 2018 r. w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie zostały przeprowadzone eliminacje gminne do XL edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Pięknie być człowiekiem" organizowanego przez Książnicę Płocką.

Zaprezentowali się uczniowie klas I-III oraz IV-VII edycja konkursu może się poszczycić rekordową liczbą uczestników (18) w eliminacjach gminnych, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. O rozstrzygnięciu konkursu zadecydowało Jury w składzie : Pani Joanna Kłopotowska pracownik GCKB w Grabowie – przewodniczący, członkowie: Pani Aneta Pionko - Bibliotekarz SP w Grabowie, Pani Monika Malanowicz – Nauczyciel  SP w  Kadzidłowej, Pani Agata Radwańska – Nauczyciel SP w Starej Sobótce. Wybór był trudny z uwagi na wysoki i wyrównany poziom prezentowany przez uczestników konkursu. Wytypowano trzech recytatorów z każdej z dwóch grup wiekowych. Po naradzie jury wytypowało do etapu powiatowego następujące osoby: w I kategorii wiekowej (kl. I-III): Alicja Wojciechowska – I miejsce (SP w Grabowie), Mikołaj Zasadzki – II miejsce ( SP w Starej Sobótce), Łucja Drozdowska – III miejsce (SP w Starej Sobótce).

W II kategorii wiekowej (kl. IV-VII): Julia Matczak – I miejsce (SP w Starej Sobótce),Olga Bąk – II miejsce (SP w Kadzidłowej), Aleksandra Otto – III miejsce (SP w Kadzidłowej).


Jury przyznało także wyróżnienia dla: Wiktoria Majda – SP w Starej Sobótce, Patryk Cieśliński SP w Starej Sobótce, Gabriela Belda SP w Kadzidłowej, Magdalena Walaszczak SP w Kadzidłowej.

 

Święto Palanta 2018

Gmina Grabów w powiecie łęczyckim słynie z tego, że tutaj Wielkanoc trwa trzy dni.

Po tradycyjnych dwóch dniach Świąt nadchodzi wtorek – Święto Palanta.

Palant to gra zespołowa z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Każdego roku w trzeci dzień Świąt na rynku w Grabowie zbierają się wszyscy mieszkańcy, aby obserwować mecz rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami – Niebem i Piekłem, w skład których wchodzą miejscowi rzemieślnicy i kupcy.

Dlaczego akurat gra w palanta? I dlaczego w Grabowie? Właścicielem miasta był Feliks Kretkowski herbu Dołęga – poseł na sejm czteroletni, senator kasztelan Królestwa Polskiego. W młodości – pod koniec XVIII wieku – kształcił się w warszawskim Colegium Nobilium. Właśnie tam poznał zasady gry w palanta, popularnej wówczas rozrywki studenckiej. Zamiłowanie do gry sprawiło, że po powrocie do Grabowa rozpropagował ten zwyczaj wśród mieszkańców, szczególnie wśród licznych tutaj rzemieślników, w tym rzeźników. Kije, których używano do gry, służyły do wędzenia kiełbas lub do ogłuszania świń. Wiadomym jest, iż najwięcej wędlin wyrabiano w okresie świątecznym. W związku z tym, po sutym ucztowaniu w niedzielę wielkanocną i następujący po niej poniedziałek, rzemieślnicy spotykali się na Placu w środku miasta, by spalić zbędne kalorie i powrócić do formy sprzed świąt.

Tak tradycja ta jest kontynuowana z pokolenia na pokolenie, aż po dziś dzień.

Uroczystości rozpoczynają się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie, gdzie o godz. 9:00 przez proboszcza ks. Jacka Marciniaka odprawiana jest Msza Święta w intencji rzemieślników, kupców oraz prowadzących działalność gospodarczą. Po Mszy uroczysty orszak, na czele którego w konnej bryczce jedzie Król Palanta, rusza sprzed kościoła przed Urząd Gminy. Tam Wójt Gminy przekazuje klucze do Grabowa, oddając symbolicznie na ten dzień władzę Królowi. Następnie przy dźwiękach Gminnej Orkiestry i występujących mażoretkach korowód zmierza na Plac Kościuszki, gdzie rozpoczyna się dalsze świętowanie.

Królem Palanta od kilkunastu lat jest Pan Adam Rapacki – mistrz kamieniarski.

Już na Placu Kościuszki Król wita gości, uczestników uroczystości, po czym dokonuje ceremonii pasowania kandydatów na Honorowego Członka Klubu Palanta. Osoby te składają przyrzeczenie o kontynuowaniu tradycji, kończąc formułę zwrotem: „Ku chwale Palanta”.

Po występach artystycznych odbywa się główna część imprezy, czyli mecz. Reguły są ściśle określone w regulaminie gry w palanta. Na czele drużyn Nieba i Piekła stoją „Matki”, czyli najstarsi wiekiem palanciarze. Rozpoczynająca drużyna ustawia się w niebie. Każdy z zawodników wybija kijem gumową piłkę jak najdalej w kierunku piekła. Zmiana miejsc następuje, jeśli zawodnicy drużyny przeciwnej złapią piłkę. Boisko do gry w palanta ma wymiary 25 x 60 m, liczba graczy wynosi od 7 do 15 w drużynie. Obecnie kij do palanta może być okrągły lub płaski, natomiast piłka musi mieć średnicę od 5 do 7 cm.

Celem gry jest to, by drużyna podbijająca jak najdłużej utrzymała się w polu „nieba” przez celne podbijanie piłki i ukończenie biegu. Drużyna przeciwna, czyli „piekło”, dąży do uzyskania pola „niebo”. W tym celu stara się schwytać piłkę w ręce lub trafić biegnącego gracza z pola przeciwnego albo też przerzucić piłkę na stronę „nieba”, by w ten sposób wstrzymać możliwie najwięcej graczy na swoim polu.

 

Od kilku lat na terenie Gminy działają młodzieżowe drużyny palanta, które nieustannie szkolą swoje umiejętności i występują z sukcesami na zawodach ogólnopolskich, zdobywając tytuły mistrzowskie.

W rozgrywkach bierze udział także zaprzyjaźniona drużyna z Cyprzanowa z powiatu raciborskiego. Tamtejszy klub gry w palanta powstał tuż po I wojnie światowej.

Co roku po rozgrywkach w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie odbywa się degustacja palantowych potraw przygotowanych przez panie z miejscowych kół gospodyń. Co będzie w tym roku, z apetytem czekamy….

Tradycja palanta na stałe wrosła do kultury Grabowa. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, iż mogło by nie być trzeciego dnia Świąt. Zapraszamy zatem do Grabowa, gdzie Wielkanoc trwa trzy dni!

 

 

 

 

 


Warsztaty Plastyczne z Pomysłem

W Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie prowadzone są w każdy wtorek warsztaty plastyczne z pomysłem.

W tym tygodniu zajęcia odbywały się pod hasłem „Dzień Kobiet". Dzieci wykonywały kwiaty i ozdoby z papieru. Zajęcia prowadzi Pani Anna Kucharska, która na każdych zajęciach uczy dzieci czegoś nowego co pozwala rozwijać intelekt i zdolności manualne tych młodych ludzi. Mroźna pogoda spowodowała, że wiele dzieci choruje co uniemożliwiło im uczestniczenie w zajęciach, ale warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem.

W GCKB w Grabowie prowadzone są także zajęcia nauki gry na instrumentach dętych oraz na gitarze, ale o tym w kolejnych fotorelacjach.

 

 

 

 


Ferie z Pomysłem 2018

W dniu dzisiejszym 2 lutego dobiegły końca trwające od 29 Stycznia Ferie z Pomysłem zorganizowane przez Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie. Warsztaty obejmowały w swym programie szereg gier, zabaw, zajęć plastycznych i technicznych. Podczas zajęć dzieci także wykonały własnoręcznie ciasto z którego powstały smaczne pączki i faworki. W ostatnim dniu ferii  podczas warsztatów plastycznych powstały wspaniałe czapki oraz maski karnawałowe. Zajęciom towarzyszył uśmiech na twarzach maluchów i zadowolenie, które są bezcenne.

 

 

 

 

 


Warsztaty w Bibliotece GCKB w Grabowie z Okazji Dnia Babci i Dziadka

W dniach 17 i 18 stycznia 2018r., w Bibliotece Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie odbywały się warsztaty plastyczno – techniczne z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. W warsztatach uczestniczyły dzieci z klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie.

 

 

 

 


Przedszkolaki z Uniejowa odwiedziły GCKB w Grabowie

W dniu dzisiejszym 11.12.2017r., Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie odwiedziły dzieci w wieku 5-6 lat z Przedszkola w Uniejowie.

Przedszkolaki wykonały własnoręcznie ozdoby, które przystroją choinki w ich domach.

Maluchy wykonywały swoje prace z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem, co wyraziły uśmiechem, jaki gościł na ich buziach.

 

W pracach pomagali pracownicy GCKB w Grabowie, Panie z Przedszkola w Uniejowie, a także Pani Nauczyciel-Wychowawca z ZPEWiR w Stemplewie.

 

 

 

 

 

 

 


Złote Gody

„Złote Gody” to wydarzenie szczególne  uroczyste  dla Jubilatów oraz Ich Najbliższych.   W tym roku dwanaście Par Małżeńskich mieszkających na terenie Gminy Grabów obchodziło ten wyjątkowy Jubileusz Pięćdziesięciolecia Pożycia Małżeńskiego. Z tej okazji 1 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie z Dostojnymi Jubilatami.

 

Honorowymi gośćmi uroczystości - Jubilatami byli:

 

1.  Państwo Janina i Longin Augustowscy

2.  Państwo Helena i Feliks Czekalscy

3.  Państwo Janina i Antoni Domańscy

4.  Państwo Leokadia i Wiesław Fornalczykowie

5.  Państwo Teodozja i Kazimierz Galant

6.  Państwo Elżbieta i Jan Głodek

7.  Państwo Halina i Eugeniusz Jedyńscy

8.  Państwo Kazimiera i Leszek Jóźwiakowie

9.  Państwo Krystyna i Jan Kowalscy

10. Państwo Mirosława i Mieczysław Miedzińscy

11. Państwo Sabina i Leszek Smul

12. Państwo Serafina i Andrzej Ziółkowscy

 

    Obchody Jubileuszowe rozpoczęły się Mszą  Świętą w intencji Jubilatów, odprawioną w Kościele Parafialnym w Grabowie. Następnie w sali GCKB  miało miejsce wręczenie medali. Uroczystego aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak oraz  w-ce Przewodniczący Rady Gminy Pan Józef Drozdowski. Jubilatom wręczono odznaczenia, pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. W tym uroczystym i wyjątkowym dniu  Jubilatom towarzyszyła również Ich najbliższa rodzina: dzieci, wnuczęta. Dodatkowo klimat tej uroczystości swoimi występami umiliła młodzież z klas gimnazjalnych i podstawowych Szkoły Podstawowej  w Grabowie.

Wszystkim parom serdecznie gratulujemy tak wspaniałego Jubileuszu. Jesteśmy pełni uznania i podziwu za ogrom pracy włożony w budowanie rodziny przez ostatnich 50 lat Waszego wspólnego życia.

Życzymy Szanownym Jubilatom trwania w tak pięknej miłości. Życzymy również, aby w zdrowiu i szczęściu przeżywali kolejne jubileusze i żeby przeżyty wspólnie czas przywoływał wyłącznie dobre wspomnienia.

 

 

 

 


Koncert Pieśni Patriotycznych 2017

W dniu 30 listopada w szkole podstawowej  im. Jana Kochanowskiego w Grabowie odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Młodzież z klas podstawowych oraz gimnazjalnych zaprezentowała szereg pieśni patriotycznych i żołnierskich. Możemy być dumni słysząc pieśni patriotyczne wykonane z ogromnym zaangażowaniem przez tych młodych ludzi.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele czynni oraz w stanie spoczynku Wojska Polskiego i Policji, a także Straży Pożarnej. Z ramienia Gminy Grabów w uroczystościach uczestniczył zastępca Wójta Gminy Grabów Krzysztof Ogórek.

 

 

 

 

 


Plebiscyt Sołtysów i Sołectw 2017

W dniu 29.11.2017r., w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w plebiscycie „Sołtys Ziemi Łódzkiej 2017” oraz „Sołectwo Roku 2017”.

W kategorii „Sołectwo Roku 2017”  w Powiecie Łęczyckim pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Besiekiery w Gminie Grabów. Wyróznienie  odebrał Wójt Gminy Grabów Tomasz Pietrzak.

 

 

 

 

 


Narodowe Święto Niepodległości Grabów 2017

W dniu 11 listopada 2017r, w Grabowie o godzinie 10:30 w kościele parafialnym  rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy Świętej zostały złożone wiązanki przez władze gminne i młodzież na Cmentarzu Parafialnym oraz pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Część artystyczną w sali OSP  przygotowały dzieci ze szkoły podstawowej w Grabowie. Pieśni patriotyczne wykonywali muzycy z Gminnej Orkiestry Dętej w Grabowie.

 

 

 

 


Dzień Seniora 2017

W dniu dzisiejszym w Domu Pobytu Dziennego „Senior Wigor” był obchodzony Dzień Seniora. Spotkanie otworzyła Pani Kierownik GOPS Jadwiga Soja, która podziękowała wszystkim obecnym za tak liczne przybycie oraz złożyła życzenia jubilatom w ich dniu. Seniorzy zaprezentowali bogaty repertuar wokalno-taneczny. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Wojszycanki” z Bedlna. Po części oficjalnej wszyscy obecni prowadzili rozmowy przy kawie, herbacie i cieście. Całej uroczystości towarzyszyły tańce w rytm ulubionych utworów naszych Seniorów.

 

 

 

 

 


IX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

W sobotę 30.09.2017r., na stadionie LKS Victoria  Grabów odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W rywalizacji wzięły udział drużyny męskie, żeńskie, a także drużyna dziecięca z OSP Sławęcin. Pierwsze miejsce w kategorii męskiej przypadł drużynie ze Starej Sobótki w Gminie Grabów, która to będzie reprezentować powiat łęczycki w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w 2018r.

 

 

 

 

 


Narodowe Czytanie w Dziennym Domu Pobytu "Senior Wigor" w Grabowie

12 września br. o godz. 11.00 w Domu Pobytu Dziennego „Senior Wigor” w Grabowie odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

Tekst z podziałem na rolę czytali :

Wójt Gminy Grabów Tomasz Pietrzak – Czepiec;

Joanna Kłopotowska – Dziennikarz;

Dyrektor GCKB w Grabowie Jarosław Pucek – Pan Młody;

Martyna Józwiak – Panna młoda;

Wiesława Pabin – Wernyhora oraz Jasiek;

Jan Rakowski – Gospodarz;

Wiesława Pawlak – Zosia;

Leokadia Bodel – Radczyni;

Janina Kowalczyk – Haneczka;

Lesław Walczykowski – Chochoł.

 

 

 Organizatorem spotkania było Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie przy współpracy z Domem Pobytu Dziennego  „Senior Wigor” w Grabowie.

Ogólnopolska akcja „ Narodowe Czytanie" odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Ma na celu promocję czytelnictwa oraz przypomnienie wybitnych polskich dzieł literackich.

 

 

 

 


IX Turniej Rycerski na Zamku w Besiekierach

W dniu 2 września na Zamku w Besiekierach odbył się IX Turniej Rycerski. Rycerze zaprezentowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach ( bojowej, łuczniczej, lekkiej). W tym roku po raz pierwszy mogliśmy podziwiać jazdę konną. Impreza odbywała się przy dźwiękach muzyki dawnej.

 

 

 

 

 

 


Święto Plonów w Krainie Mleka Grabów 2017

W dniu 27.08.2017r. Na Stadionie LKS Victoria w Grabowie odbyła się uroczystość pod nazwą „Święto Plonów w Krainie Mleka”.

Podczas trwania imprezy wystąpił szereg znanych i lubianych zespołów muzycznych, a także było prowadzonych wiele konkursów i zabaw.

Podziwialiśmy także przepiękny taniec ognia.

Na zakończenie imprezy bawiliśmy się w rytmach Disco Polo.


 

 

 

 

 

 


Półkolonie Letnie 2017

W dniach 17-21 lipca 2017r. w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie odbywały się  półkolonie letnie dla dzieci z gminy Grabów w wieku 6-12 lat.

Podczas zajęć odbywały się turnieje planszowe „Poznaj swój kraj”, gry w warcaby z nagrodami, zajęcia plastyczne, zajęcia fakultatywne „Przez naukę do zabawy”, budowanie pewności siebie, savoir–vivre, miały miejsce także zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia w bibliotece,  funkcjonariusze z KPP w Łęczycy opowiedzieli o zagrożeniach, jakie istnieją podczas letniego wypoczynku nad wodą oraz o tym, jak się zachować podczas kontaktu z agresywnymi zwierzętami.

 

GCKB w Grabowie składa podziękowanaia za zasponsorawanie przez piekarnię Pana Zbigniewa Sobczyńskiego słodkich bułek na drugie śniadanie dla wszystkich uczestników półkolonii, które dostarczane były każdego dnia podczas trwania zajęć.

 

 

 

 

 


Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

Wczoraj (25.06.2017r.) Odbyły się na terenie LKS Victoria w Grabowie Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze.

Poziom wszystkich startujących drużyn był bardzo wysoki i po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP ze Starej Sobótki uzyskując tym samym prawo startu w zawodach powiatowych, drugie miejsce zajęli Druhowie z OSP Grabów,

a trzecie z OSP Byszew.

 

W zawodach wzięły, także udział Młodzieżowa oraz Dziecięca Drużyna Pożarnicza ze Sławęcina co szczególnie należy podkreślić,

doceniając  zaangażowanie tych młodych strażaków.

 

Nagrody wręczył Wójt Gminy Grabów Tomasz Pietrzak.

 

Nad prawidłowym przebiegiem czuwała Komisja Sędziowska z KP PSP w Łęczycy.

 

 

 

 

 

 


Uczniowie ZPEWiR w Stemplewie z wizytą w Pracowni Mechatroniki i w Domu Pobytu Dziennego Senior Wigor w Grabowie

Dzisiaj 20.06.2017r. kolejny raz  Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne  w Grabowie gościło uczniów wraz z opiekunem Panią Mileną Nockowską – Bernardziak z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie, którzy to dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Grabowie im. Jana Kochanowskiego mogli zobaczyć efekty pracy uczniów z pracowni Mechatronicznej     oraz kierować robotami zbudowanymi przez młodzież z Zespołu Szkół w Grabowie.

 

Pokaz odbył się na terenie Zespołu Szkół w Grabowie. Prezentację przedstawili uczniowie tej szkoły, pod nadzorem opiekunów :

 

·      Ewa Szczech;

·      Borowski Ryszard;

·      Dariusz Wybrański.

Całości przyglądał się Dyrektor Pan Mariusz Jagielski.

Po zakończeniu prezentacji uczniowie ZPEWiR w Stemplewie udali się do Dziennego Domu Pobytu Senior Wigor, gdzie dzięki uprzejmości pracowników :

·      Moniki Nowakowskiej;

·      Renaty Hodorowicz.

 

Mogli dowiedzieć się jak wiele znaczy obecność i wsparcie drugiego człowieka oraz co to znaczy być samotnym w podeszłym wieku.

 

 

 

 

 

  

Zawody Drużyn Ratownictwa Powodziowego Obrony Cywilnej o Puchar Wojewody Łódzkiego

W piątek, 9 czerwca w miejscowości Ostrów Warcki odbyły się  XIII Zawody Sprawnościowe Drużyn Ratownictwa Powodziowego Obrony Cywilnej.


W zawodach wzięło udział 16 drużyn z jednostek OSP z województwa łódzkiego. Zaszczytne III miejsce przypadło w udziale strażakom z jednostki OSP w Grabowie. Walka była wyrównana i nie dużo brakowało, aby druhowie z Grabowa zajęli drugie, a nawet pierwsze  miejsce. Zwyciężyła jednostka OSP z Opoczna, a drugie kiejsce zajęła jednostka OSP z Pęczniewa.

 

 

 

 

     

Dzień Dziecka Grabów 2017

W dniu 01.06.2017r. Na terenie Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Grabowie został zorganizowany Dzień Dziecka.

Dzieci miały możliwość korzystania z miasteczka rowerowego, pod nadzorem instruktorów jakie zostało przygotowane specjalnie na ich Święto, a także zapoznania się z przepisami ruchu drogowego. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi został zaprezentowany spektakl teatralny pod hasłem „Dzieci Segregują Śmieci”, a także odbyło się wiele konkursów i zabaw edukacyjnych.

 

Program Dnia Dziecka :

- widowisko teatralne „Dzieci Segregują Śmieci”;

- konkurs plastyczny;

- quizy ekologiczne;

- zapoznanie z przepisami ruchu drogowego (miasteczko rowerowe);

- konkursy na hasło segregacja odpadów;

- konkursy sprawnościowe.

W wydarzeniu uczestniczyli:

 

Wiesław Łukomski - Z-ca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi;

Tomasz Pietrzak - Wójt Gminy Grabów;

Weronika Marciniak – Referent Spraw Środków Zewnętrznych;

Mariusz Jagielski - Dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie;

Jarosław Pucek – Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie.

 

 

 

 

 


Historyczne Korzenie Mieszkańców Gminy Grabów

            W dniu 26 maja 2017r.  Zespół Szkół w Grabowie był gospodarzem niecodziennego wydarzenia. O godzinie 12:30 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli rodziny Państwa Łukomskich wywodzących się z Kurzjamy zmłodzieżą szkolną, mieszkańcami Grabowa, nauczycielami i innymi zaproszonymi osobami. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele władz lokalnych w osobach Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak, Wicewójt Gminy Grabów Pan Krzysztof Ogórek, Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie Pan Jarosław Pucek oraz Pani Martyna Józwiak – Inspektor do Spraw Oświaty w Gminie Grabów.

            Dyrektor Zespołu Szkół Pan Mariusz Jagielski przedstawił prelegentów, którymi byli: Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu w Zielonej Górze Pan Grzegorz Tomczak, którego przodkowie wywodzą się z Łyżk, miejscowości leżącej opodal Kurzjamy, Pan Wiesław Łukomski i Cezary Łukomski potomkowie szlachty zagrodowej, która żyła na tych ziemiach od stuleci.

            Cel, jaki przyświecał temu wydarzeniu był jeden, zainteresować młodzież odtwarzaniem historii swoich przodków, poprzez zbieranie i docieranie do dokumentów rodzinnych, które są potwierdzeniem łączących więzów pokrewieństwa,do poszukiwań dokumentów pochodzących z różnych źródeł /archiwa parafialne, diecezjalne, wojskowe, państwowe, ale również i te najważniejsze prywatne, które mogą przybliżyć sylwetki przodków.

             PanGrzegorz Tomczak napisał pracę doktorancką, która przedstawia dzieje szlachty Kurzjamskiej na przestrzeni kilku wieków i krótko zrelacjonował swoje dokonania. Prezentując niektóre fragmenty swojej pracy naukowej, próbował zainteresować tematem młodzież,  a pozostałym przede wszystkim- przedstawicielom rodziny Łukomskich – przypomniał jej dzieje.

            Panowie Łukomscy: Wiesław i Cezary w swoich wypowiedziach skierowanych do młodych ludzi udowadniali im, prezentując metody zdobywania dokumentów, że każdy z nich za kilkanaście lat będzie chciał znać dzieje swojej rodziny, dlatego teraz należy zbierać zdjęcia, dokumenty, słuchać opowieści starszych, by za jakiś czas wrócić do nich i próbować poznać losy i życie swoich przodków.

            Na zakończenie zaprezentowano również repliki zabytkowej broni.

Poniżej przedstawiamy nagranie ze spotkania.

Lekcja Historii na Zamku w Besiekierach

W dniu 23.05.2017r. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne  w Grabowie zorganizowało lekcję historii na Zamku w Besiekierach dla uczniów wraz z opiekunem Panią Mileną Nockowską – Bernardziak z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie.

 

Zajęcia poprowadzili przedstawiciele Bractwa  Rycerskiego „Bonfraternia Burguns Carpinei”.

Program zajęć obejmował :

- rys historyczny Zamku w Besiekierach;

- historia powstawania pierwszych książek;

- technologia wykonania zamku w Besiekierach;

- pokaz zbroi  rycerskich,

- pokaz walk rycerskich;

- wypiekanie chleba. "Podpłomyki"

 

 

 


Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w Grabowie.

W dniu 15 maja 2017 r.Parafię św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie, znajdującą się w granicach administracyjnych Gminy Grabów, nawiedził Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:30, a o 17:00 miało miejsce powitanie Wizerunku przez Ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego, Ks. Proboszcza Jacka Marciniaka oraz zgromadzonych Mieszkańców. Następnie procesja udała się do kościoła, gdzie swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak.

Witając Obraz, Pan Wójt powiedział: „Matko Boża, Pani Jasnogórska! Jako wójt gminy proszę Cię, ucz nas miłości względem bliźnich, odpowiedzialności za swoje czyny oraz solidarności z każdym człowiekiem. Opiekuj się nami każdego dnia. Twój obraz, który dzisiaj do nas przychodzi, będzie mobilizował nas do pracy nad sobą. Króluj w naszej ojczyźnie po wsze czasy!”

Obraz pozostał w Grabowie dobę, skąd udał się do Błonia.

 

 

 


Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie odwiedzili OSP Grabów

W dniu 25.04.2017r. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne  w Grabowie gościło uczniów wraz z opiekunem Panią Mileną Nockowską – Bernardziak z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie, którzy to dzięki uprzejmości przedstawicieli OSP Grabów  mogli zapoznać się z pracą jaką wykonują Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie oraz mogli obejrzeć  sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego. Sekretarz  OSP Grabów Pan Bolesław Pabin omówił sposób i zasady działania poszczególnych urządzeń i zademonstrował metody ich używania. Pan Michał Pawlak pokazał technikę  zakładania i używania aparatu tlenowego. Na zakończenie pokazu Pan Naczelnik OSP Grabów Piotr Mądry zaprosił uczniów na przejażdżkę wozem bojowym co sprawiło im wielką radość i zadowolenie.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem

W dniu 24.04.2017r. w Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem Wójtem Gminy Grabów, który w 1991 roku ukończył  szkołę podstawową w Grabowie, obecnie Zespół Szkół w Grabowie. Pan Wójt opowiadał uczniom o trudnej sztuce wyboru, jaka dotyka każdego człowieka, a także o swej drodze życiowej i karierze zawodowej, pytał także uczniów, co chcieliby zmienić lub usprawnić  w swojej szkole. Pan Wójt zanotował wszystkie przedstawione pomysły zapewniając, że je przeanalizuje.     W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z klasy I, II, III.

 

 

 


Warsztaty Wielkanocne

W dniu 11.04.2017r. W Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie odbyły się Warsztaty Wielkanocne  dla dzieci, prowadzone Przez Panią Annę Kucharską z Siedliska Besiekiery. Dzieci podczas warsztatów samodzielnie wykonywały techniką decoupage pisanki Wielkanocne, a także dowiedziały się skąd biorą się jajka, oraz poznały kuzynów i krewnych kury.

 

 

 


  

"Pięknie być człowiekiem"

W dniu dzisiejszym tj.04 kwietnia 2017 r. w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie zostały  przeprowadzone eliminacje gminne do XXXIX edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Z racji 80 rocznicy powstania Książnicy Płockiej tegoroczny konkurs recytatorski był poświęcony książce i bibliotece.
Zaprezentowali się uczniowie klas I-III oraz IV-VI edycja konkursu może się poszczycić rekordową liczbą uczestników (19) eliminacji gminnych, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. O rozstrzygnięciu konkursu zadecydowało  Jury w składzie : Pani Krystyna Gaj – zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Grabowie – przewodniczący, członkowie: Pani Danuta Wachulak - Bibliotekarz  Stara Sobótka, Pani Sławomira Smul – Bibliotekarz Grabów, Pani Ilona Kukuła – Bibliotekarz Kadzidłowa. Wybór był trudny z uwagi na wysoki i wyrównany poziom prezentowany przez uczestników konkursu. Wytypowano trzech recytatorów z każdej z dwóch grup wiekowych.  Po naradzie  jury wytypowało do etapu powiatowego następujące osoby: w I kategorii wiekowej (kl. I-III): Maja Prusińska – I miejsce (Kadzidłowa), Alicja Wojciechowska – II miejsce ( Grabów),

Bartosz Łaziński – III miejsce (Stara Sobótka).  

W II kategorii wiekowej (kl. IV-VI): Zuzanna Zielińska – I miejsce (Kadzidłowa),

Maciej Kakaryga – II miejsce (Stara Sobótka), Julia Król – III miejsce (Grabów).

Jury przyznało także  wyróżnienia dla: Małgorzaty Gruszczyńskiej – Grabów, Bartłomieja Nowaka – Chorki, Leny Heftowicz – Stara Sobótka.

 

 

 


  

Występ Kapeli i Chóru

W dniu 31.03.2017r.  w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Grabowie odbył się występ  chóru „A’cappella” i kapeli „Krośniewiacy”  z zaprzyjaźnionego  Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  w Krośniewicach oraz zespołu „Oktawa” ze Świetlicy Środowiskowej w Ostrowach.

 

 

 


  

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie odwiedzili Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie

W dniu 28.03.2017r. Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie. Podczas spotkania Pani Sławomira Smul zaprezentowała sztukę tworzenia z bibuły ozdób świątecznych związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Potem zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnych zajęć i pomagała przy wykonywaniu palm wielkanocnych, kwiatów i innych ozdób. Wychowankowie Ośrodka wysłuchali także prelekcji na temat czytelnictwa i biblioteki. Spotkanie zaszczycił swoją osobą Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak, który podziękował opiekunom grupy za zainteresowanie naszą biblioteką.

 

 

 


Spotkanie z pisarzem

W dniu 17.03.2017r., odbyło się w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie spotkanie z pisarzem i publicystą pochodzącym z Grabowa, Mirosławem Osowskim. Autor „Sagi rodu Oryszów” czterotomowej powieści ( I Powroty, II Zawiedziona miłość, III Człowieczy los, IV Światło w mroku). Pisarz mówił o swojej twórczości i jej początkach. Na pisarstwo zdecydował się już jako człowiek dojrzały. Wcześniej pracował w oświacie i współpracował z prasą lokalną. Od roku 2002 wydał własnym sumptem 15 książek : powieści, zbiory opowiadań, tomików poetyckich i wspomnień („W krainie dzieciństwa”, Uniwersyteckie lata”). Wiele powieści i opowiadań osadzonych jest w realiach Grabowa, który nosi w nich różne nazwy (np. Świerków w „Powołaniu” czy Grabków w „Świniobiciu”). Najnowsza powieść „Saga rodu Oryszów” jest oparta na dziejach własnej rodziny autora i osadzona w miejscowych realiach. Jej akcja rozgrywa się przede wszystkim w Grabowie i okolicach.

Spotkanie promocyjne, w którym uczestniczyła także młodzież miejscowego Gimnazjum odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością : Wójt Gminy Grabów  Tomasz Pietrzak, Zastępca Wójta  Krzysztof Ogórek, Dyrektor Gimnazjum Mariusz Jagielski oraz Dyrektor GCKB Jarosław Pucek.

 

Odczyt dr Barbary Chlebowskiej

W dniu 16.03.2017r., w Muzeum Archeologii i Etnografii w  Åodzi odbył się odczyt Pani dr Barbary Chlebowskiej na temat Święta Palanta w Grabowie oraz tradycji związanych z Gminą Grabów, a także historii regionu.  

 

 

 


  

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej Grabów 2017

W dniu 14 marca 2017r. odbył się coroczny Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Szkół Podstawowych z Chorek, Grabowa, Kadzidłowej, Starej Sobótki oraz uczniowie Gimnazjum w Grabowie.

Każdą szkołę reprezentowały trzy osoby. Byli to uczniowie, którzy podczas eliminacji szkolnych zdobyli najwyższą ilość punktów.

            Nad prawidłowym przebiegiem Gminnego Turnieju Pożarniczego czuwała Komisja w następującym składzie: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Grabowie pan Antoni Maciejewski, Wiceprezes Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Zbigniew Sobczyński, Sekretarz Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Jarosław Głowacki, Komendant Gminny Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Paweł Łaziński, Podinspektor do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Grabowie pani Paulina Pawłowska.

            Uczestnicy Turnieju rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru oraz odpowiadali na pytania ustne. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano testy o różnej skali trudności. Zwycięzcy Turnieju będą reprezentować Gminę Grabów w dniu 16 marca 2017r. ze zwycięzcami innych gmin Powiatu Łęczyckiego i walczyć będą o awans na szczebel wojewódzki.

            Po podsumowaniu wyników Komisja ogłosiła wyniki a nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom Wójt Gminy Grabów pan Tomasz Pietrzak.

Zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na poziomie szkół podstawowych zostały: Aleksandra Strzelecka – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie i Natalia Kiejnich – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie. Małgorzata Pionko i Daniel Matuszewski zostali zwycięzcami na poziomie gimnazjalnym.

Gratulacje dla  zwycięzców oraz podziękowania dla nauczycieli: pani Beaty Komorowskiej, pani Edyty Pawłowskiej, pani Ewy Szczech, pana Artura Niewiadomskiego, pana Dariusza Wybrańskiego, którzy przygotowywali uczniów do zmagań Turniejowych.

Komisja i Organizatorzy Turnieju dziękują Dyrektorowi Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie  panu Jarosławowi Puckowi za rzetelną fotorelację, a pani Aleksandrze Kacprzak za oprawę plastyczną Turnieju.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Andrzejem Pietruszką w Zespole Szkół w Grabowie

W poniedziałek, 13 marca 2017 roku  w  Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem obecnego Zespołu  Szkół w Grabowie, którego życie zawodowe ukształtowało się w wyniku zamiłowania do biologii. Było to kolejne działanie podjęte w ramach realizacji  projektu: " Biologiczne laboratorium- umiem i wiem więcej". Naszym gościem był dyrektor szpitala w Łęczycy p. Andrzej Pietruszka. Opowiedział uczniom, jak pochwała udzielona za poprawnie wykonaną pracę domową, przez jego nauczycielkę biologii p. Stefanię Kołodziejską stała się impulsem do zainteresowania przedmiotem, a w konsekwencji medycyną. Zaprezentował nasz region ukazując jego walory i piękno przyrody w prezentacji multimedialnej.  Mieliśmy również okazję zobaczyć niezwykle barwne i nowocześnie wyposażone oddziały szpitalne. Nasz gość przybył do nas w towarzystwie ratowniczek medycznych.  Panie  zapoznały dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy najpierw teoretycznie, potem praktycznie. Po pokazie pozycji bocznej  zaprosiły do udziału w przećwiczeniu chętne dzieci. Następnie w analogicznej kolejności, czyli pokaz- ćwiczenia odbył się masaż serca i sztucznego oddychania. Kolejną atrakcją było zapoznanie uczniów  z wyposażeniem karetki Pogotowia Ratunkowego. Na zakończenie spotkania panie nagrodziły  uczniów najlepiej wykonujących pozycje boczną i masaż serca. Szczęśliwcami okazali się: Olimpia Krzyżanowska, Marta Andrzejczak i Dominik Milczarek.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyło 55 uczniów Zespołu. W tym 44 z klas pierwszych Gimnazjum oraz 11 z klasy czwartej  SP. Obserwatorami byli: wójt Gminy Grabów p. Tomasz Pietrzak, dyrektor GCKB p. Jarosław Pucek, dyrektor Zespołu Szkół p. Mariusz Jagielski.

                        Organizator spotkania- nauczyciel biologii Iwona Morawska.

 


  

Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje na maila:

Wydarzenia

Urząd Gminy w Grabowie

ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów

Telefon: (63) 2734121
Faks: (63) 2191052
E-mail: grabow@grabow.com.pl

Godziny pracy Urządu Gminy

Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00